طبیعت گردی

طبیعت گردی

پیاده روی تا آبشار یکی از پیشنهادات اصلی اکولوژ ساسنگ به گردشگران است. با یک پیاده روی نیمه سنگین به دو آبشار دائمی و پرآب میرسیم که در دل جنگل های هیرکانی قرار گرفته است. این برنامه در گروههای کوچک چندنفره برگزار شده و تلاش می کنیم که کمترین ردپایی از حضور ما در طبیعت باقی بماند، مدت زمان رفت و برگشت تا آبشارها حدودا ۵ ساعت است. مسیری که طی می کنیم پوشیده از درختان پهن برگ نظیر انجیلی، افرا، توسکا، سپیدار و شمشاد است و انواع گلها و میوه های خوراکی نظیر ولیک (بلوبری)، ازگیل و خرمالوی جنگلی در آن دیده میشود. یک نفر راهنمای محلی که آشنا با پوشش گیاهی و حیات وحش منطقه است در این برنامه، گردشگران را همراهی خواهد کرد، همچنین به منظور حفظ پاکیزگی مسیر آبشار از یاری گردشگران برای پاکسازی طبیعت از زباله استقبال خواهد شد.

برنامه های فرهنگی

برنامه فرهنگی

یکی از برنامه های فرهنگی اکولوژ ساسنگ، بازدید از بافت روستا و نیز کارگاه پارچه بافی است. زنان روستا به سنت دیرین خود پارچه های ابریشم و پنبه می بافند و از آن در دوخت لباسهای سنتی و حوله و دستمال و چادرشب استفاده می کنند. در این برنامه به بازدید از یکی از کارگاههای پارچه بافی رفته و به تماشای بازی دستان توانمند زنان روستا با نخ و دوک و چرخ و دستگاه می نشینیم. گردشگران می توانند خود پشت کارگاه پارچه بافی نشسته و با راهنمایی هنرمندان روستا به تجربه بی نظیر بافتن پارچه دست یابند. مدت زمان این برنامه حدودا دو ساعت است و مسافران می توانند مستقیما از دستبافته های زنان روستا خرید کنند. رعایت سکوت، احترام به فرهنگ و سنت جامعه محلی و آداب حضور در کوچه و پس کوچه های روستا که توسط راهنمای محلی یادآوری میشود، از ضروریات اجرای صحیح این برنامه است.

تفریحات ورزشی

تفریحات ورزشی

دوچرخه سواری: یکی از جذاب ترین برنامه های اکولوژ ساسنگ، دوچرخه سواری کوهستان است. این برنامه در گروههای دو تا پنج نفره برگزار شده و مسیر ۱۰ کیلومتری روستای ساسنگ تا جنگل باقر آباد را رکاب خواهیم زد. پس از رسیدن به جنگل که در ارتفاع پایین تری از روستا قرار گرفته استراحت کوتاهی کرده و سپس با تراکتور یا وانت به روستا برمیگردیم.

پاراگلایدر

پاراگلایدر

مهمانان اکولوژ ساسنگ میتوانند پرواز با پاراگلایدر را در آسمان آبی و بر فراز جنگل های سبز هیرکانی تجربه کنند. فاصله اکولوژ تا سایت پروازی حدودا یک ساعت است. برای این برنامه اتومبیلی همراه راننده و یک خلبان حرفه ای شما را تا سایت پرواز مشایعت خواهد کرد، به مدت ده الی بیست دقیقه پرواز خواهید داشت و بعد از پرواز با چای و میوه از شما پذیرایی به عمل خواهد آمد.

پیشنهادات ویژه اکولوژ

پیشنهادات ویژه اکولوژ

 

تور گورستان و آرامگاه خالدنبی:

 

به نقل از کتاب ناسخ التواریخ، خالد بن سنان پیامبری بوده که شش هزار و یکصد و بیست و سه سال بعد از به دنیا آمدن آدم و در سال ۵۳۰ میلادی بر تخت نبوت نشسته و مردم زمان خود را به شریعت «اسماعیل ذبیح اله» دعوت کرده است. او در سرزمین عدن که در یمن می‌باشد، می‌زیسته و از قبیله «بنی عبس بغیض» بوده‌است. در آن زمان در ایران، خسرو انوشیروان پادشاهی می‌کرد و آیین زرتشت مذهب رسمی اکثر ایرانیان بود. فاصله زمانی بین ظهور خالدنبی و ولادت پیامبر اسلام چهل سال است. به طوری که دختر خالد نبی در دوران پیری با محمد (ص) دیدار می‌کند و به آیین اسلام ایمان می‌آورد. در محوطه بقعه خالدنبی و بر روی یک رشته تپه‌های خاکی که ارتفاع آن به مراتب کمتر از ارتفاع محل زیارتگاه خالد نبی است، گورستان وسیع با منظره خیره کننده و عجیبی وجود دارد که سنگ قبرهای آن به شکل استوانه‌هایی به ارتفاع دو متر و بیشتر دیده می‌شود. به نظر می‌رسد بیش از ۶۰۰ سنگ مزار در گورستان خالد نبی یافت می‌شود. این منطقه به هزار دره معروف بوده و چشم انداز بسیار زیبایی از تپه ماهورها دارد. سنگ مزارهای این گورستان از سنگ‌های یک پارچه تراشیده شده و به شکل‌های استوانه‌ای و صلیبی هستند. در رسانه‌های عمومی سنگ‌ها اغلب به عنوان نمونه‌هایی از معماری وابسته به آلت تناسلی معرفی می‌شود و یکی از جاذبه‌های مهم توریستی توصیف شده‌است. بازدید کننده‌ها، سنگ مزارهای استوانه‌ای را به عنوان آلت مرد توصیف کرده‌اند. به گفته برخی، تشبیه این سنگ قبرها به آلت مردانه تشبیهی نادرست است و شکل ظاهری آن به این صورت است که کلاه خود در بالا، و شال کمری مردان در پایین توصیف شده و سنگ قبرهایی که دو حلقه در پایین دارند، نشانگر شال پهلوانی در آن دوره بوده‌است که علاوه بر شالی که مردان دور کمر می‌بسته‌اند، مورد استفاده قرار می‌گرفته‌است. همچنین، طول سنگ قبرها بسته به جایگاه آن شخص بلندتر یا کوتاه‌تر ساخته شده‌اند. قبر زن‌ها نیز به شکل سینه و سینه بند زنانه است و سطحی تخت دارد و همه گورهای زنانه رو به شمال قرار گرفته‌اند. گفته می‌شود این گورستان متعلق به عصر پارینه است‌.

مشخصات تور:

از ساسنگ تا گورستان خالدنبی ۱۰۵ کیلومتر فاصله است. برای رفتن به آنجا پس از صرف صبحانه در اکولوژ ساسنگ راهی منطقه باستانی خالد نبی میشویم که حدودا یک ساعت و سی دقیقه تا ساسنگ فاصله دارد. پس از بازدید از گورستان و بقعه خالد نبی برای صرف ناهار به اقامتگاه تورکمن رفته و چکدرمه ترکمنی می خوریم و به صدای دو تار ترکمن گوش می سپاریم. پس از صرف ناهار سوار بر اسب ترکمن به بازدید از مناطق ترکمن نشین رفته و با زندگی مردم بومی آشنا می شویم. این برنامه در ساعت ۵ عصر به پایان رسیده و از ترکمن صحرا به اکولوژ ساسنگ برمی گردیم و حدود ساعت هفت شب به ساسنگ میرسیم. یک نفر راهنمای تور و یک نفر نیروی خدماتی در این برنامه شما را همراهی خواهند کرد‌. ماشینی که شما را به این سفر می برد تویوتا و بسیار شیک و راحت است.

پارک ملی گلستان

تور بازدید از پارک ملی گلستان:

 

پارک ملی گلستان یا جنگل گلستان، منطقهٔ حفاظت شده‌ای در شرق استان گلستان و غرب استان خراسان شمالی است. این منطقه قدیمی‌ترین پارک ملی ثبت شده در کشور ایران و پناهگاهی کم‌نظیر برای حیات‌وحش است که ۱۳۵۰ گونهٔ گیاهی و ۳۰۲ گونهٔ جانوری، از جمله نیمی از گونه‌های پستانداران ایران را در حدود ۹۰۰ کیلومتر مربع مساحت خود جای داده‌است و به همین دلیل از سوی یونسکو به عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. یک‌ هشتم گونه‌ های گیاهی، یک‌ سوم گونه‌ های پرندگان و بیش از ۵۰ درصد از گونه‌ های پستانداران ایران در این پارک زندگی می‌ کنند. پارک ملی گلستان از بهترین زیستگاه‌های پستانداران بزرگی چون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، مرال، شوکا، قوچ و میش، آهوی ایرانی و گراز است و به ویژه به خاطر جمعیت فراوان قوچ و میش اوریال شهرت جهانی دارد. یکی از ویژگی‌های منحصر به‌فرد این پارک برای گردشگران، حضور پرتعداد گرازها، بدون ترس از انسان در کنار جاده‌ای است که از مرکز پارک می‌گذرد. نترسیدن حیوانات وحشی از انسان‌ها در برخی کشورها امری کاملاً طبیعی است اما در ایران پدیده‌ای نادر و عجیب محسوب می‌شود. برخی گرازهای پارک به قدری با انسان راحت هستند که حتی از دست مسافران غذا می‌خورند. البته این وضعیت فقط در مورد گراز وجود دارد و بقیه حیوانات پارک مثل تمام حیوانات ایران بشدت از انسان هراسان و گریزانند.

مشخصات تور:

اپارک ملی گلستان تا اکولوژ ساسنگ ۶۵ کیلومتر فاصله دارد. برای رفتن به این پارک زیبا ساعت ۸ صبح پس از صرف صبحانه از اکولوژ خارج میشویم. حوالی ساعت ده به پارک میرسیم. از موزه حیات وحش پارک ملی، آبشار گلشن و آبشار آق سو دیدن می کنیم. به دشت آهوان می رویم و از نزدیک به تماشای زندگی حیات وحش می نشینیم. همچنین به منطقه قرخود رفته و از قوچ و میش اوریال دیدن می کنیم.