اکولوژ ساسنگ از دو بنای قدیمی و نوساز تشکیل شده است و در مجموع چهار اتاق دارد.
بنای قدیمی آن خانه ای کاهگلی است که به دقت و ظرافت مرمت گردیده است. این بنا سه اتاق دارد به نام های زیتون و ابریشم و توت که در مجموع ظرفیت پذیرش شش الی ده نفر را فراهم نموده است. یک هال مشترک و یک آشپزخانه کوچک فضای مشترک اتاق ها را تشکیل داده و ایوان بزرگ آبی رنگ که رو به دامنه های سرسبز جنگلی باز میشود، زیبایی خانه را صدچندان کرده است. در انتخاب اسم اتاق های این بنا از محصولاتی که در روستا تولید میشود استفاده کرده ایم؛ ابریشم یکی از محصولات اصلی ساسنگ است که حاصل دسترنج زنان روستاست. برای تغذیه کرم ابریشم از برگ درختان توت استفاده میکنند و به همین علت در کنار هر خانه چندین درخت توت کاشته اند. زیتون هم که از محصولات اصلی شهر مینودشت و یکی از درختان پرمحصول و کم مصرفی است که در اراضی شیب دار و با کمترین نیاز آبی رشد و پرورش می یابد. اتاق ابریشم و اتاق زیتون شومینه هیزمی دارد و امکان تهیه چای آتشی و دمنوش های گیاهی برای مهمانان فراهم است. (هر چند که ما ترجیح میدهیم به جای مصرف هیزم و آسیب به جنگل از اجاق گاز برای جوشاندن آب استفاده کنیم) علاوه بر شومینه هیزمی، در تمام اتاق ها بخاری گازسوز تعبیه شده و هیچ مشکلی در گرم کردن فضا در فصل سرد سال وجود ندارد. دو سرویس بهداشتی (ایرانی و فرنگی) و یک حمام با رعایت کامل ضوابط بهداشتی در اقامتگاه ساخته شده و آب گرم در تمام فصول سال به راحتی قابل استفاده است.

بنای جدید اقامتگاه اتاق بزرگی است که حدودا هفتاد متر مربع مساحت دارد و نام آن را اتاق دورهمی گذاشته ایم. اتاق دورهمی برای گروههای خانوادگی یا دوستانه که تمایل دارند دسته جمعی در یک فضا اقامت داشته باشند مناسب تر است. این اتاق دو سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی و حمام اختصاصی داشته و چشم انداز آن رو به جنگل است. نمای اتاق دورهمی همانند بقیه اتاق های اقامتگاه از کاهگل است و یک شومینه هیزمی، دو بخاری گازسوز و دو عدد کرسی در فصول سرد سال گرمایش این اتاق را تامین می کند. 

لطفا در نظر داشته باشید که در اکولوژ ساسنگ امکان آشپزی و پخت و پز برای مهمانان فراهم نیست، آشپزخانه پاکیزه و مجهزی در اقامتگاه ساخته شده و چهار نفر از زنان با سلیقه روستا در آنجا مشغول به کار هستند. سالم ترین و خوشمزه ترین غذاهای محلی استان گلستان در همین آشپزخانه برای شما طبخ و مهیا می شود و چنانچه مایل باشید میتوانید در پخت غذاهای محلی به آشپز کمک کنید.

انواع ترشیجات و مربا، نان محلی، عسل و زعفران ساسنگ در آشپزخانه اقامتگاه به فروش میرسد؛ مطمین باشید تمامی مواد غذایی مورد استفاده از محصولات روستا بوده و در نهایت سلیقه و پاکیزگی تهیه شده است. دو نفر از دختران جوان روستا امور مربوط به پذیرایی از گردشگران و خدمت رسانی را به عهده دارند و ما تلاش می کنیم که شما در این خانه همانقدر آسوده باشید که در خانه خود هستید.