ساسنگ روستای کوچکی در شرق استان سرسبز گلستان، در ارتفاع ۹۰۰ متری از سطح دریا و محصور در میان کوههای پوشیده از درختان جنگلی‌ است.

چشمه سارهای فراوانی که از دل سنگهای بزرگ می جوشد و آبشارهای بلند و پر آبی که چشم هر بیننده ای را می نوازد، از جذابیت های اصلی این روستای کوچک است. ساسنگ یعنی " به سان سنگ" و روستا نامش را از همین سنگهای بزرگی گرفته که بنا به گفته پیشینیان از آنها در ساخت کلبه های روستایی استفاده میشده است.

علیرغم هجوم بی امان انسان شهری به سکوت و آرامش روستاهای شمال ایران و ساخت و سازهای مدرن بدقواره در جای جای سرزمینی که روزگاری سادگی و صفای خانه های چوبی و گلی اش زبانزد بود، ساسنگ همچنان بر عظمت ستون های چوبی و دیوارهای کاهگلی اش تکیه زده است.

تمام خانه های این دیار کوچک انباشته از صفا و سادگی مردم روستاست و آنچنان حال و هوای سکوت و آرامشی دارد که دیگر نظیرش در کمتر جایی از دنیای شبه مدرن یافت میشود. در ساسنگ میتوانید ساعتها به تماشای طبیعت بنشینید و طعم خوش سکوت و سادگی را تا نهایت آن بچشید.

نزدیکترین شهر به ساسنگ، مینودشت است که خود همانند بهشتی جاودان در دامنه کوههای جنگلی استان گلستان جا خوش کرده است. 

اهالی سرزمین گلستان از اقوام و فرهنگهای مختلف بوده و از ترک و ترکمن و فارس و سیستانی و بلوچ در آرامش و احترامی مستدام، سالهای طولانی در کنار هم زیسته اند.

در ساسنگ میتوانید با فرهنگ اقوام مختلف گلستان آشنا شوید. میتوانید به دل جنگل بروید و کنار آتشی که ما برایتان می افروزیم دمی بیاسایید. میتوانید سوار بر اسب به دیدن مردم روستا بروید و از تماشای آرامش ساده روستا کیفور شوید. میتوانید به تماشای مراسم حنابندان قوم قزلباش بنشینید و در تورهایی که ما برایتان تدارک دیده ایم به موسیقی دو تار ترکمن گوش بسپارید یا از رقص جوانان ترکمن لذت ببرید.

می توانید به کارگاههای ابریشم بافی سر بزنید و از نزدیک با هنر دستان پر توان زنان ساسنگ آشنا شوید. میتوانید در بهار به مزارع کشاورزی بروید و با دست خود توت فرنگی را از زمین بچینید و نوش جان کنید. میتوانید در پاییز به مزارع زعفران بروید و در برداشت گلهای بنفش آن با کشاورزان همراه شوید. میتوانید به آبشار بروید و تنی به آب بزنید و صدای جنگل را بشنوید. می توانید غذای سالم بخورید و از سفره های رنگینی که زنان شمال ایران برایتان تدارک دیده اند لذت ببرید. 

در ساسنگ میتوانید چیزی را تجربه کنید که هرگز قبلا جایی تجربه اش نکرده اید و آن زندگی حقیقی روستایی است.